مقالات فرش

آن‌چه که باید در مورد الیاف اکریلیک هیت ست شده بدانید

معرفی الیاف اکریلیک هیت ست شده

نخ اکریلیک هیت ست شده یکی از بهترین انواع الیاف برای بافت یک فرش باکیفیت و بادوام است. در حال حاضر بیشتر کارخانه‌های بافت فرش ماشینی، از جمله فرش کاشان، از این الیاف در خاب محصولات تولیدی خود استفاده می‌کنند و همین باعث شده تا تولیدات این کارخانه‌ها از بسیاری از ابعاد نسبت به فرش‌های غیراکریلیکی برتری داشته باشند. در این نوشته قصد داریم به معرفی این الیاف یعنی الیاف اکریلیک هیت ست شده بپردازیم. آشنایی با این الیاف در انتخاب یک فرش باکیفیت و مرغوب تأثیر به‌سزایی دارد، پس پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب و خرید فرش این مطلب را تا پایان دنبال کنید.

الیاف اکریلیک چیست؟

پیش از پرداختن به الیاف اکریلیک هیت ست شده بهتر است مختصری درمورد الیاف اکریلیک سخن بگوییم.

الیاف اکریلیک یکی از انواع الیاف مصنوعی و یکی از پرکاربردترین آن‌ها ست. اکریلیک جزو الیاف‌های مصنوعی‌ای است که پایه‌ی آن‌ها را مواد شیمیایی تشکیل می‌دهند و نه مواد طبیعی. برای تهیه‌ی الیاف اکریلیک از ماده‌ی شیمیایی‌ای به نام اکریلونیتریل استفاده می‌شود. گاهی برای سهولت رنگ کردن الیاف اکریلیک به اکریلونیتریل مواد شیمیایی دیگری نیز اضافه می‌شود. اکریلیک در صنایع مختلفی مانند تولید فرش ماشینی، تهیه‌ی کاموا برای لباس‌های زمستانی، تولید انواع پتو، تولید انواع پارچه مانند پارچه‌ی روسری، پارچه‌ پرده‌ای، پارچه‌ی مبلمان و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الیاف اکریلیک هیت ست شده چیست؟

درصورتی‌که قصد خرید یک فرش را دارید و درحال تحقیق برای خرید بهترین و مناسب‌ترین فرش هستید احتمالاً به اصطلاح «هیت ست» برخورده‌اید. هیت ست کردن فرایندی است که طی آن با بخاردهی به الیاف باعث افزایش کیفیت الیاف و کاهش مضرات ناشی از وجود مواد شیمیایی در آن می‌شوند. فرایند هیت ست کردن تنها روی الیاف اکریلیک انجام نمی‌شود و امکان هیت ست کردن برخی الیاف‌های دیگر، مانند پرلی‌استر، پروپیلین، و …، نیز با دستگاه‌های مخصوص وجود دارد. اما از آن‌جا که در حال حاضر فرش‌های بافته شده با استفاده از اکریلیک خالص هیت ست شده بیشترین متقاضی را دارند، در این نوشته اختصاصاً به اکریلیک هیت ست شده می‌پردازیم.

فرش‌های بافته شده با استفاده از اکریلیک هیت ست شده که در حال حاضر در بین فرش‌های ماشینی تقاضای بسیار بالایی دارند، شامل مزایایی نسبت به فرش‌های بافته شده با استفاده از الیاف هیت ست نشده هستند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم داشت:

1- فرش‌های بافته شده با استفاده از الیاف هیت ست شده بر اثر شست‌وشو تغییر رنگ نمی‌دهند و میزان کاهش رنگ آن‌ها پس از شست‌وشوهای مکرر بسیار کمتر از فرش‌هایی که با استفاده از الیاف هیت ست نشده بافته شده‌اند.

2- به‌طور کلی هیت ست کردن اکریلیک باعث افزایش استحکام آن می‌شود و درنتیجه فرش‌هایی که با استفاده از این الیاف بافته می‌شوند کیفیت و دوام بیشتری خواهند داشت.

3- درصورت استفاده از اکریلیک هیت ست شده در بافت فرش ماشینی میزان پرزدهی آن بسیار کمتر خواهد شد و این به‌خصوص برای افرادی که به پرزهای فرش‌های ماشینی بافته شده با الیاف مصنوعی حساسیت دارند مزیت قابل توجهی ست.

4- فرش‌هایی که با اکریلیک هیت ست شده بافته شده‌اند شفافیت و درخشندگی بیشتری دارند.

5- فرش‌های بافته شده با استفاده از الیاف هیت ست شده مقاومت بیشتری در برابر نور وحرارت دارند. این فرش‌ها بر اثر قرار گرفتن در معرض نور به‌سرعت تغییر رنگ نخواهند داد و همچنین قدرت تحمل حرارت بیشتری را دارند و با ‌سرعت الیاف‌های هیت ست نشده نمی‌سوزند.

6- مقاومت فرش‌های بافته شده با استفاده از اکریلیک هیت ست شده در برابر گرد و غبار بیشتر از سایر فرش‌ها ست، از همین روی توصیه می‌شود که ساکنان شهرهایی که با مشکل ریزگردها مواجه هستند یا آلودگی هوا در آن‌ها به هر علتی زیاد است از این نوع فرش‌ها استفاده کنند.

7- لطافت فرش‌های با الیاف اکریلیک هیت ست شده بیشتر از سایر فرش‌ها ست و هنگام دست کشیدن روی آن این تفاوت به‌وضوح قابل تشخیص است.

8- فرش‌های بافته شده با استفاده از الیاف اکریلیک هیت ست شده دیرتر از دیگر فرش‌ها کثیف می‌شوند و همچنین تمیز کردن لکه‌ها از روی آن و شستن‌شان با سهولت بیشتری قابل انجام است.

فرش‌های 100 درصد اکریلیک هیت ست شده بازار فرش کوروش

بازار فرش کوروش انواع متنوع فرش کاشان 500، 700، 1000 و 1200 شانه را با استفاده از الیاف خاب 100 درصد اکریلیک هیت ست شده در اختیار خریداران محترم قرار می‌دهد. با توجه به استفاده از مرغوب‌ترین مواد اولیه و به‌کار بردن پیشرفته‌ترین دستگاه‌های بافت فرش ماشینی، بازار فرش کوروش محصولات خود را با ضمانت 5 تا 10 ساله به فروش می‌رساند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.