بازار فرش کوروش

جمع آوری 1000 تخته فرش بی نام از فروشگاه فرش در بازار فرش مشهد

جمع آوری 1000 تخته فرش بی نام از فروشگاه فرش در بازار فرش مشهد

در پی گزارش «خراسان رضوی» به عنوان  ( تیغ تقلب بر اعتبار فرش ایرانی ) بازرسان اداره صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی ، بازرسی ها از فروشگاه  فرش در مشهد را  افزایش دادند   و در مرحله دوم این بازرسی ها موفق به کشف  400 تخته فرش بی هویت را به همراه تعداد زیادی شناسنامه نامعتبر چاپی از داخل یکی از فروشگاه های معتبر فروش فرش در مشهد کشف کنند. هفته گذشته خبرنگاران گروه «حرف مردم» روزنامه «خراسان رضوی» با همکاری بازرسان اداره صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی موفق به شناسایی یکی از فروشگاه های عرضه فرش های ماشینی شدند که گردانندگان آن با استفاده از دستگاه   پرس مارک فرش ، تعداد زیادی شناسنامه نامعتبر را روی فرش های بی هویت  و ناشناس نصب می کردند. این تحقیقات درحالی بود که تعداد زیادی برند بی هویت آماده پرس نیز توسط کارشناسان اداره بازرسی سازمان صنعت و معدن استان در یکی از انبار های این فروشگاه کشف شد.

حال با توجه به شناسایی ردپایی از وجود فرش های بی نام در یکی دیگر از فروشگاه های عرضه فرش در مشهد، به سراغ کارشناس مسئول اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت و معدن استان می رویم و جزئیات این موضوع را از وی جویا می شویم.

برند سازی فرش ماشینی

جناب اقای مقدسی در رابطه با شناسایی فروشگاهی دیگر عرضه کننده فرش های بی هویت  و بی نام می گوید: با تشدید بازرسی ها در این زمینه، فروشگاه دیگری را شناسایی کردیم که مانند فروشگاهی که هفته گذشته مورد شناسایی قرار گرفت، دست به تخلف تبلیغات خلاف واقع  و فروش فرش ها با مشخصات اشتباهی زده بود که این تخلف برای کارشناسان ما محرز است. وی تصریح می کند: در این راستا همانطور که شما در گزارش قبلی هم به خوبی به آن اشاره کرده بودید، برخی فروشگاه ها با خرید فرش های ماشینی بدون هویت از کارخانه های مربوطه به پرس شناسنامه هایی با انواع برندهای بی هویت روی فرش ها اقدام می کنند که فروشگاه دوم هم از همین دست فروشگاه هاست. کشف حدود 1000 فرش بی هویت از دو فروشگاه کارشناس مسئول اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت و معدن استان دررابطه با تعداد فرش های بی هویتی که تاکنون در بازرسی از فروشگاه های فرش مشهد کشف شده است، می گوید: در فروشگاه اول بیش از 515 تخته فرش کشف شد که روی آن برندی نامعتبر درج شده بود، از این میزان حدود 500 تخته فرش، بی هویت و 15 تخته آن هم متعلق به یک برند ترک بود. وی یادآور می شود: پس از بررسی 15 تخته فرش خارجی توسط کارشناسان اتحادیه مشخص شد فروشنده مرتکب تقلب شده و هر تخته فرش خارجی را حدود 100 هزار تومان گران تر از قیمت واقعی در سطح بازار به فروش رسانده است، همچنین در بازرسی دومی که توسط کارشناسان اداره صنعت و معدن استان از فروشگاه دیگری به عمل آمد، بیش از 400 تخته فرش بی هویت به همراه تعداد زیادی برند نامعتبر آماده پرس روی فرش کشف شد. احتمال وجود فروشگاه های دیگر برای عرضه این نوع فرش های زیاد است

اقای مقدسی تصریح می کند: در بازرسی های صورت گرفته، تمامی فرش های شناسایی شده از نوع ماشینی بود و احتمال می دهیم که از این دست فروشگاه ها که دست به تخلف تبلیغات خلاف واقع زده باشند باز هم در سطح شهر وجود داشته باشد. وی می افزاید: ما در این زمینه برای هردو فروشگاه متخلف پرونده ای تحت عنوان تبلیغات خلاف واقع تشکیل داده ایم که پس از طی مراحل مورد نیاز به تعزیرات حکومتی ارسال خواهد شد.

بافت شانه روی فرش برای جلوگیری از تقلب

بافت شانه روی فرش برای جلوگیری از تقلب کارشناس مسئول اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت و معدن استان همچنین با تاکید بر این که هیچ فرشی نباید بدون شناسنامه از کارخانه تولید فرش خارج شود می گوید: اگر قرار باشد کارخانه تولید فرش ماشینی به سفارش فروشگاهی، فرش تولید کند باید پس از انجام مراحل مورد نیاز، شناسنامه فرش در کارخانه تهیه و روی فرش ها نصب شود و نباید فرشی بدون درج شناسنامه از کارخانه خارج شود، بنابراین یکی از اقدامات خوبی که در راستای کاهش تقلب صورت گرفته این است که از چندی پیش کارخانجات ملزم شده اند برخی از مشخصات فرش تولیدی مانند شانه فرش را هنگام تولید پشت فرش ببافند که این اقدام روی فرش های 12 متری  9 متری و 6متری به مرحله اجرا در آمده است. بازرسی ها را با قدرت ادامه خواهیم داد وی تاکید می کند: از شهروندان می خواهیم هنگام خرید فرش های ماشینی حساسیت بیشتری داشته باشند، در این زمینه حتما قبل از خرید، هویت فرش انتخابی که روی شناسنامه فرش درج شده است را مورد بررسی قرار دهند و از اصالت برند درج شده روی فرش اطمینان حاصل کنند، ما نیز در این راستا بازرسی های سرزده از فروشگاه های عرضه فرش را همچنان با تمام قدرت ادامه خواهیم داد.∎

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.