راهنمای خرید فرش ماشینی | چه فرشی بخریم؟

دسته بندی ها :
راهنمای خرید فرش ماشینی | چه فرشی بخریم؟

به دنبال خرید فرش ماشینی اگر هستید بهتر است ابتدا این نوشتار را مطالعه کنید و سپس برای خرید فرش اقدام کنید. در ادامه به نکاتی که می‌توانند پیش از خرید فرش ماشینی مفید باشند خواهیم پرداخت. این نکات می‌توانند به نوعی راهنمای خرید فرش ماشینی باشند تا با به کار گیری آن‌ها بتوانید خریدی آگاهانه‌تر و مطمئن‌تر را تجربه کنید. بدیهی است که هرچه در ارتباط با فرش آگاهی بیش‌تری داشته باشید می‎توانید انتخابی بهتر انجام دهید و محصولی مناسب‌تر خریداری کنید.

راهنمای خرید فرش ماشینی

1- مکانی را که قرار است فرش را در آن پهن کنید مدنظر داشته باشید

پیش از آن که اصلاً مشخص کنید فرش‌تان چه جنسی داشته باشد باید در نظر داشته باشید که فرش را برای کدام‌یک از قسمت‌های خانه می‌خواهید. نوع و رنگ و اندازه‌ی فرشی که برای اتاق خواب می‌خواهید بسیار متفاوت از فرشی اند که قرار است برای سالن پذیرایی خریداری کنید.

به عنوان مثال، اگر فرش را برای اتاق خواب بخواهید، ممکن است یک فرش پروپیلن 9 متری با رنگ قرمز برای آن‌جا مناسب باشد. این در حالی است که ممکن است برای سالن پذیرایی‌تان یک فرش 12 متری اکریلیک با رنگ سرمه‌ای مناسب باشد.

باید دقیقاً متراژی که به دنبال آن هستید را با توجه به مکانی که قصد پهن‌کردن فرش در آنجا را دارید مشخص سازید. سپس تعیین کنید که با توجه به مکانی که فرش در آن پهن می‌شود، فرش باید چه رنگ و چه نقشی داشته باشد؟

خلاصه آن که برای تعیین ویژگی‌های اولیه‌ی فرشی که به دنبال خرید آن هستید باید در وهله‌ی اول تعیین کنید که فرش را برای کدام‌یک از قسمت‌های خانه‌تان می‌خواهید.

2- جنس فرش را دست‌کم نگیرید

فرش‌های ماشینی در حال حاضر با جنس‌های مختلفی در بازار وجود دارند؛ از پروپیلن گرفته تا اکریلیک. عمدتاً باور بر این است که از لحاظ زیبایی و ماندگاری و عمر فرش، فرش‌های اکریلیک بهترین هستند و می‌تواند گزینه‌هایی عالی برای خرید باشند. توصیه‌ی راهنمای خرید فرش ماشینی این است که از فرش اکریلیک استفاده شود.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که هر یک از فرش‌هایی که جنس‌هایی مختلف دارند می‌توانند برای موقعیت‌های مختلف مناسب باشند.

به عنوان مثال، از آن جا که فرش پشمی زیبایی دارد ولی درعین حال کرک‌های آن می‌ریزند و الیاف‌اش رشته رشته می‌شوند، توصیه می‌شود که از آن برای زیر میز مبلمان، یعنی جایی که خیلی پاخور نیست، استفاده شود.

یا مثلاً از آن‌جا که فرش‌های پروپیلن فاقد پرزدهی هستند و الیاف‌شان قابلیت رشته رشته شدن ندارند، می‌توانند گزینه‌هایی مناسب برای استفاده در سالن نشیمن و یا هر مکانی که پاخور زیادی دارد باشند.

اما در کل از لحاظ زیبایی، کلاس بالا، ماندگاری و همچنین مقاومت در برابر سوختگی، فرش‌های اکریلیک بهترین گزینه هستند و دلیل اصلی استقبال زیاد از این نوع فرش‌ها دقیقاً همین است.

3- به شانه و تراکم فرش ماشینی اهمیت دهید

فرش‌های ماشینی که از کارخانه وارد بازار می‎شوند دو خصوصیت عمده دارند: یکی تراکم و دیگری شانه. در حال حاضر فرش‌های 500 شانه، 700 شانه، 1000 شانه، 1200 شانه و حتی 1500 شانه وجود دارند. از لحاظ تراکم نیز فرش‌ها با تراکمِ 1000 تا حتی 3600 و بالاتر نیز وجود دارد.

توصیه می‌شود اگر به دنبال یک فرش بسیار زیبا، ماندگار، شیک و پر طرح و نقش هستید، به دنبال خرید فرش 1200 شانه با تراکم 3600 باشید. منظور از شانه‌ی فرش، تعداد ریشه‌های آن فرش در هر متر به صورت عرضی بوده و منظور از تراکم هر فرش، تعداد ریشه‌های آن فرش به صورت طولی است.

بنابراین فرش‌هایی که تراکم بیش‌تری دارند فشردگی‌شان هم بیشتر است و از همین رو وزن بالاتری هم دارند. اما فرش‌هایی که شانه‌شان بیش‌تر است ریزبافت‌تر و طرح و شکل‌دار تر هستند. اگر یک فرش 1200 شانه با تراکم 3600 تهیه کنید، این فرش هم فشردگی و وزن زیادتری دارد و هم آن که بسیار پر نقش و نگار تر و ریزبافت‌تر است. ضمناً هر چه شانه و تراکم یک فرش بالاتر باشند قیمت آن فرش نیز بالاتر است.

4- از هر برندی خرید نکنید

به خاطر داشته باشید که محصولات برخی برندها در ایران توانسته‌اند آزمایش خود را پس دهند و بارها ثابت کرده‌اند کیفیتی بیش‌تر از محصولات سایر برندها دارند. به عنوان مثال، فرش کاشان در طول سالیانی که مورد استفاده قرار گرفته نشان داده که از کیفیت‌های لازم جهت استفاده‌ای طولانی برخوردار است. همچنین فرش کویر یزد و فرش نگین مشهد نیز بارها توانسته‌اند کیفیت خود را به مصرف‌کنندگان ثابت کنند. سعی کنید از این برندهای معروف و معتبر خرید کنید.

چند نکته‌ی ریز در ارتباط با راهنمای خرید فرش ماشینی

در این مطلب با عنوان راهنمای خرید فرش ماشینی به 4 مورد از کلیدی‌ترین عناصر به هنگام خرید فرش ماشینی پرداخته شد و به همراه یکدیگر دیدیم که برای خرید فرش ماشینی باید به چه مواردی دقت شود. اما جز موارد بالا، یک سری نکته‌ی ریز دیگر نیز هستند که بهتر است برای تکمیل راهنمای خرید فرش ماشینی به این نکات هم اشاره شود:

1- اگر بچه در منزل دارید و فکر می‌کنید که احتمال کثیف شدن فرش‌تان زیاد است، بهتر است به دنبال خرید فرش‌هایی با رنگ تیره و طرح‌های شلوغ باشید تا لااقل کم‌تر کثیفی فرش جلوه داده شود و نیاز کم‌تری به شستشوی فرش باشد.

2- فرش‌هایی که رنگی روشن دارند می‌توانند فضای خانه را بزرگ‌تر از آن چه که هست نشان دهند. بنابراین اگر خانه‌تان نسبتاً کوچک است و می‌خواهید بزرگ‌تر جلوه کند می‌توانید به دنبال خرید فرش‌های با رنگ روشن باشید.

3- افزون بر موارد فوق، باید حتماً از یک فروشگاه معتبر جهت خرید فرش ماشینی اقدام کنید. هر فروشگاهی مخصوص خرید نیست. پیش از خرید بهتر است تحقیقی در مورد بهترین فروشگاه‌های شهرتان انجام دهید و پس از اطمینان از اعتبار و حسن شهرت یک فروشگاه، آن را برای خرید انتخاب کنید. بازار فرش کورش سال‌هاست که در کار عرضه‌ی انواع فرش است. این فروشگاه، مستقیماً از کارخانه فرش را عرضه می‌کند. هم امکان خرید فرش به صورت حضوری در آن وجود دارد هم امکان خرید اینترنتی. جهت خرید حضوری فرش می‌توانید به آدرس بازار فرش مراجعه کنید. برای خرید اینترنتی نیز می‌توانید از لینک زیر استفاده نمایید:

خرید انواع فرش کاشان

برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات شما