فرش سجاده ای کاشان

فرش سجاده ای کاشان

 فرش سجاده ای کاشان

مقدمه‌ای درباره فرش سجاده ای کاشان | تاریخچه فرش و قالی

قبل از توضیح درباره فرش سجاده ای کاشان به تاریخچه فرش و قالی میپردازیم. از گذشته که بشر لوازم مورد نیاز و ضروری و ملزومات زندگي را تهیه می‌کرد و یا می‌ساخت، فهمید که باید کف محل زندگی خود را نیز با پوششی بپوشاند تا سرما و گرما و سختی زمین رها را کمتر احساس کند. هنگامی که نیاز مذکور احساس شد انسان باید تصمیم می‌گرفت که از چه جنسی برای پوشش سطح زمین محل زندگی خود استفاده نماید واضح است که پوست، پشم و موي حيواناتي مانند گوسفند و بز و … که برای پوشش بدن و تهیه لباس استفاده شده بودند برای پوشاندن زمین نیز نخستین گزینه‌ها بودند. همین اتفاق هم افتاد و باید گفت پوست حيوانات اولين زيرانداز يا به عبارت ديگر فرش منسوجی بود که انسان استفاده کرد. وقتی رفته رفته علم و دانش بشر پیشرفت کرد متوجه شد كه می‌توان با فشردن الياف پشم، یک زيرانداز ضخیم‌تر و گرم‌تر به نام نمد ساخت. دانش و تجربه انسان در این زمینه پیشرفت بیشتری کرد و با اختراع و گسترش فن‌های ريسندگي و تابندگي، نخ‌های پشمي ایجاد شدند و با ترکیب رشته نخ‌های افقي و عمودي، گلیم ساخته شد. سرآغاز ساخت فرش گره‌دار يا پرزدار همین نقطه و ساخت گلیم بود. تاریخ دقیق اختراعات گلیم و فرش گره‌دار مشخص نیست اما قدیمی‌ترین فرش گره‌داری که توسط سرگئي رودنكو پیدا شده یعنی فرش پازیریک متعلق به حدود پنج قرن پیش از ميلاد مسيح می‌باشد. نامگذاری این فرش براساس مکانی که، باستان‌شناس روسی، فرش را در آنجا یافته بود یعنی دره پازیریک بوده است.

برای تعریف فرش و قالی باید گفت یک نوع گستردنی بافته شده از الیاف برای پهن کردن بر روی زمین می‌باشد. به آن دسته از این پهن کردنی‌ها که پرزدار بوده و گره‌دارند قالی گفته می‌شود. جدای از جنبه پوششی زمین، فرش‌ها و قالی‌ها با طرح‌ها و نقش‌های زیبا و هنری، جنبه تزئینی و زیبایی شناختی نیز دارند. فرش و قالی در سالیان گذشته تقریباً در کل کشور بافته می‌شده که شهرهای مختلف، افت‌ و خیزهایی نیز آن داشته‌اند و از سال ۹۳ تبریز به‌عنوان پایتخت فرش جهان معرفی شده و در یونسکو نیز ثبت می‌باشد. صنعت فرش تاریخ طویلی دارد که مجال توضیح و تفصیل آن در این موجز امکان‌پذیر نیست.

سجاده یا قالیچه جانماز 

مسلمانان برای نمازخواندن از قاليچه­ های استفاده می‌کنند که آن را سجاده یا جانماز می‌نامند. جالب است بدانید که در صدر اسلام جانماز یا سجاده وجود نداشته و استفاده از چنین قالیچه‌ای مرسوم نبوده و در ابتداي پيدايش و عرضه آن، به دليل این که سنت پيامبر نبوده است بسیاری از مسلمانان از استفاده سجاده امتناع کرده و با آن به مبارزه پرداخته اند. از آن جمله می توان به سوزاندن سجاده‌ها در زمان بنی امیه اشاره کرد. استفاده از سجاده بدین صورت است که معمولاً بعد از ادای نماز آن را جمع (لوله يا تا) مي‌کنند. در گذشته خرافاتی وجود داشته که برخی فکر می‌کرده‌اند اگر پس از نماز گزاردن، سجاده جمع نشود شيطان بر روي آن نماز خواهد خواند. ابتدا استفاده از قالیچه جانماز مرسوم بود که در منازل استفاده می‌شده و در مساجد نیز در محراب برای امام جماعت، قالیچه جانماز پهن می‌کرده‌اند و مقتدی‌ها بر روی فرش‌های معمولی می‌ایستاده و به اقامه نماز می‌پرداخته‌اند. اما با پیشرفت صنعت قالی‌بافی و فرش‌بافی، ایده سجاده فرش مطرح و اجرا شده و اکنون در بسیاری از مساجد مشاهده می‌کنید که علاوه بر قالیچه‌ای که برای امام جماعت در محراب وجود دارد فرش بخش‌های دیگر مسجد نیز از نوع سجاده‌ای می‌باشد.

در ابتدا پیش از توسعه و پیشرفت ماشین آلات قالیبافی، توليد سجاده فرش در ایران به صورت دستی و دستباف انجام می‌شد. اما پس از گسترش و توسعه ماشين آلات قاليبافي و فرش ماشيني، توليد جانماز، و سجاده فرش به صورت ماشيني شروع شد و اکنون بسياري از اماکن متبرکه مذهبی، مساجد، نمازخانه‌ها و حسينيه‌ها با انواع سجاده فرش‌های ماشيني با طرح و رنگ‌های مختلف و جذاب مفروش می‌باشند. مانند فرش سجاده ای کاشان

سجاده فرش کاشان | فرش سجاده‌ای کاشان

از ترکیب هنرمندانه و زیبای هنر و دین، سجاده فرش ایجاد شده که محصولی ایرانی اسلامی بوده و در مساجد و نمازخانه‌ها استفاده می‌شود. همانطور که حتماً دیده‌اید یا اکنون در ذهنتان مجسم نمودید، سجاده فرش، فرشی است که دارای طرح سجاده یا جانماز می‌باشد و علاوه بر زیبایی که برای مسجد به ارمغان می‌آورد باعث صاف و کاملاً مرتب شدن صف‌های نمازگزاران خواهد شد که این مورد هم در متون دینی مورد تأکید است و هم جلوه‌ای بسیار بی‌نظیر و زیبا خلق می‌نماید. در واقع تلفیق هنر و دین، براي به نمايش گذاشتن بهترين و والاترين نوع محصولات هنری مانند همین سجاده فرش کاشان بکار رفته است که رنگ عبادت و ابراز بندگي به درگاه ایزد منان دارد. نقش این فرش، ملکوتي بودن انسان را به او یادآور می‌شود و دل نمازگزار را مهمان بهشت زیبای قالي مي‌نماید. سجاده فرش کاشان، زينت بخش مساجد، نمازخانه‌ها، حسينيه‌ها و سایر اماکن متبرکه مذهبي است و با طرح‌های زيباي که بر آن نقش بسته، معنویت و نشاط را به ارمغان می‌آورد. البته این نوع فرش به تعيين قبله و نظم صفوف نمازگزاران که نمازشان اوج بندگي به درگاه حق می‌باشد نیز کمک شایسته‌ای خواهد کرد. فرش سجاده ای کاشان یا سجاده فرش کاشان در شانه‌های مختلف مانند440، 500 و 700 عرضه می‌شود که نوع و طرح دلخواهتان را می‌توانید برای اماکن متبرکه مورد نظرتان انتخاب کنید.

طراحی و رنگ سجاده فرش ( فرش سجاده ای کاشان )

غالباً طرح اصلي روی سجاده فرش‌ها از جمله فرش سجاده ای کاشان معمولاً، طرح محراب می‌باشد. جدای از طرح محراب، ستون، قنديل و سر ستون هم در جانماز متداول است. اگر نگاهی به گذشته بیندازیم، دوره طلايي بافت سجاده در اوايل سده هفدهم میلادی یا همان يازدهم  هجری قمری بوده‌ است. از گذشته مرسوم بوده است که شيعيان در طرح سجاده‌ها در بالاي محراب، يا در حاشيه جانماز، کلماتي مانند «ياهو» يا حروف ابجد مانند11 (هو) ، 121 (يا علي) و کتيبه‌هايي به نام معصومين و همچنین اشعاري در مدح آن‌ها نقش می‌زده‌اند. اگر طرح‌ها از لحاظ جغرافیایی بررسی شوند باید گفت در حالي که طرح‌های گل و بوته و نقش جانوران در طرح‌های ایرانی زياد ديده شده، در طرح‌های سجاده‌هاي مناطق ديگر مانند آسياي صغير،  هرگز شکل حيوانات ديده نمي‌شود. از لحاظ رنگ نیز باید گفت سجاده‌هاي بافت بلوچ، ترکمن و افغان دارای رنگ متن قرمز سير، مشکي یا ارغواني تيره هستند.

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

قالب فروشگاهی