فرش وینتج یا کهنه نما

بازار فرش ماشینی ، بازاری بسیار فعال و پر تقاضا بوده به همین دلیل ورود طرح و مدل های جدید از الزامات این بازار است . کارخانه فرش ستاره کوروش برای جلب نظر و سلیقه های همه خریداران اقدام به طرح های متنوع و بسیار جدیدی کرده است . در سال های اخیر با ورود و گسترش شبکه های اجتماعی و آگاه شدن مردم نسبت به دکوراسیون های مدرن و خاص ، کارخانه فرش کاشان نیاز به طراحی فرش های مدرن و به روز را دید و به همین دلیل با ارائه سبک های جدید و رنگ بندی های خاص از پیشرو های این صنعت در ایران بوده است . در کنار ارائه فرش های مدرن و فانتزی ، طرح فرش های وینتج بسیار مورد پسند خریداران قرار گرفته و طرفاران بسیاری پیدا کرده است .

فرش وینج چیست ؟

معنی کلمه وینج به فارسی شبیه به کهنه بودن و یا کهنه نما است. هر کالایی که به گونه ای دیده شود که گویا کهنه و قدیمی است را اصطلاحا وینج می گویند . منظور از سبک و طرح وینج در فرش ماشینی ، فرش هایی هستند که ظاهری بسیار کهنه و نخ نما و یا حتی تغییر رنگ پیدا کرده است . در اصل این فرش ها با استفاده از خلاقیت در طراحی این گونه به نظر می رسند اما با بالاترین کیفیت و دوام تولید شده است.

طرح های خاص فرش وینتج عموما با استفاده از رنگ زمینه ذغالی  و یا نقراه ای ، جلوه خیلی زیبا و خاصی را دارد و نسبت به فرش های کلاسیک و اصیل ایرانی تفاوت بسیاری دارد.

در طراحی این فرش ها در بعضی از مواقع از نقشه های اصیل فرش ایران استفاده شده است اما با رنگبندی خاص کهنه نما بودن این فرش ها. در بعضی از فرش ها نیز از سبک ها مدرن و فانتزی استفاده شده است . در هر دو حالت کاخانه فرش کاشان طرح های بسیار زیبایی را ارائه کرده است که در اینجا به معرفی بعضی از این طرح ها می پردازیم .