بازار فرش کوروش, مقالات فرش

رنگ های اصلی و پرفروش فرش

رنگ های اصلی و پرفروش فرش

رنگ های اصلی   و پرفروش فرش ماشینی

جلوه و زیبایی هر فرش ماشینی به رنگ نخ و نحوه انتخاب و ترکیب رنگبندی نخ ها در نقشه فرش مشخص میکند. تفاوتی که در فرش ماشینی و فرش دستبافت باید به آن ذکر کرد این است که برای انتخاب رنگ در فرش دستبافت هیچگونه محدودیتی وجود ندارد اما در فرش ماشینی اینگونه نیست .

دستگاه های فرش ماشینی نسبت به تکنولوژی و مدل خود از تعداد رنگ های محدودی استفاده می کند. در گذشته دستگاه های موجود توانایی بافت فرش های 5 رنگ و یا 6 رنگ را داشتند. در حال حاضر دستگاه های فرش  700 شانه توانایی بافت فرش 8 رنگ و  دستگاه های 1000 شانه و  فرش 1200 شانه 10 رنگ را دارند. این تنوع رنگ باعث شده است که این فرش ها شباهت بسیار زیادی به فرشهای دستبافت داشته باشند و معروف به فرش های دستبافتگونه باشند.

رنگ های پرفروش فرش ماشینی

فرش تمام نخ مدل ماه افشان کرم

تعدادی از رنگ هستند که به عنوان رنگ های پایه در فرش ماشینی همیشه وجود داشتند . تعدادی از این رنگ ها در گذشته بسیار مورد استقبال قرار می گرفتند اما در حال حاضر کمتر جلب توجه می کنند . از جمله این رنگ ها باید به رنگ لاکی اشاره کرد . رنگ لاکی رنگی است که اغلب فرشهای ایرانی در گذشته با آن رنگ آمیزی می شده است. از جمله نقشه های معروف در گذشته نقشه نایین بوده که رنگ لاکی آن بسیار پر فروش بوده است.

رنگ سرمه ای نیز رنگی بوده است که از روزگاران دور در طراحی و بافت فرش ها مورد استفاده قرار می گرفته است . رنگ سرمه ای بیشتر جلوه ای لوکس داشته و معمولا در اتاق هایی که از مهمانان پذیرایی می شده استفاد ه می شده است . فرش گلسرخ سرمه ای نمونه بارزی از زیباترین فرش های بافته شده با نخ سرمه ای رنگ بوده است .

در کنار رنگ سرمه ای و لاکی ، رنگ کرم و رنگ سبز نیز بسیار استفاده می شده است . در حال حاضر رنگ کرم نیز بسیار پر طرفدار است . رنگ کرم نمایی روشن و یکدستی را ایجاد می کند که برای خانه هایی با مساحت و نور کم گزینه بسیار مناسبی است .

رنگ سبز اما با گذشت زمان دیگر خواهان خود را ندارد اما در عوض رنگ فیلی جایگزین این رنگ شده است. دکوراسیون و چیدمان جدید منازل باعث شده است تا فرش ماشینی کاشان با رنگ فیلی یکی از پرفروش ترین رنگ های حال حاضر باشد. از جمله فرش های ماشینی پرطرفدار با رنگ فیلی باید به فرش هالیدی فیلی و افشان صدف فیلی اشاره کرد.

سایر رنگ های پر طرفدار فرش در سال های اخیر باید به رنگ بژ و رنگ آبی فیروزه ای اشاره کرد. رنگ بژ به دلیل چرک تاب بودن بسیار مناسب خانه های پر رفت و آمد است . فرش پیچک بژ و فرش افشان نیلوفر بژ از طرح های محبوب و پرفروش فرش ماشینی در این دسته از رنگ ها است.

رنگ آبی فیروزه ای نیز برای دکوراسیون مدرن و امروزی خانه ها بسیار مناسب و جالب است . معمولا این رنگ را با مبلمان روشن و یا سفید همراه می کنند. فرش هالیدی آبی فیروزه ای و یا فرش رزیتا آبی مثال های خوبی از این رنگ فرش است.

در فرش سجاده ای نیز انتخاب رنگ ها نیز داستان مشابه ای دارد . از گذشته فرش سجاده در مساجد معمولا از رنگ سبز استفاده می کردند. رنگ لاکی نیز در فرش سجاده ای نیز مورد استفاده ای فروانی داشته است . در سال های اخیر فرش های 700 شانه سجاده ای با رنگ های آبی و رنگ گردویی نیز بافت می شوند . فرش سجاده ای کاشان با تنوع بسیار بالا در طراحی مدل های فرش مسجدی ، بزرگترین تولید کننده فرش سجاده در کاشان است .

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.