مقالات فرش

روش‌های تشخیص فرش ماشینی اصل

شناخت فرش ماشینی

تبلیغات یکی از ابزارهای بسیار مهم و کارآمد جلب توجه مشتریان و افزایش فروش در بیشتر تجارت‌هایی ست که با فروش کالاها و یا ارائه‌ی خدمات به‌دنبال تحصیل سود هرچه بیشتر هستند. هدف از تبلیغات اصولاً معرفی کالاها و خدمات به مشتریان است اما درحال حاضر بسیاری از واحدهای تجاری از این ابزار به‌عنوان راهی برای فریب دادن مشتریان استفاده می‌کنند و با بزرگ‌نمایی و ادعاهای خلاف واقع سعی بر افزایش فروش و سود خود دارند. ادعاهای غیرواقعی به‌قصد فریب مشتریان در تبلیغات مربوط به بعضی از برندهای فرش هم مشاهده می‌شوند و هشیاری درخصوص اطلاعات اشتباهی که عامدانه در تبلیغات فرش‌ها گنجانده می‌شوند در انتخاب یک فرش ماشینی اصل کاملاً ضروری ست. در این نوشته به نحوه تشخیص فرش ماشینی اصل خواهیم پرداخت و راه‌کارهایی برای شناسایی تبلیغات غیرواقعی و فریبنده‌ی برخی از شرکت‌های فروش فرش ارائه خواهیم داد.

روش‌های شرکت‌های عرضه‌کننده‌ی فرش‌های تقلبی در فروش محصولات خود

برخی از فروشگاه‌های عرضه‌کننده‌ی فرش ماشینی با ارائه‌ی محصولاتی با تخفیف‌های به‌قول خود و درحقیقت «باور نکردنی» اقدام به فریب خریداران در راستای افزایش فروش خود می‌کنند. مسلماً هیچ شرکت عرضه‌کننده‌ی فرشی نمی‌تواند یک فرش اصل را آن‌قدر ارزان بخرد که با درنظر گرفتن تخفیف‌های 30 تا 40 درصدی و حتی گاه بیشتر برای خریداران باز هم به سود برسد و توجیه چنین تخفیف‌هایی تنها خرید فرش‌های عرضه‌شده به قیمتی بسیار پایین‌تر از قیمت فرش‌ ماشینی اصل به علت کیفیت پایین‌تر آن‌ها ست. با توجه به این نکته بهتر است تا با هشیاری کافی درمورد تخفیف‌های ارائه‌شده توسط شرکت‌های فروش فرش نسبت به انتخاب یک فروشگاه و خرید فرش ماشینی اصل اقدام کنید.

یکی از دیگر روش‌های فروشندگان فرش‌های تقلبی استفاده از نام‌هایی مشابه نام‌های کارخانه‌های شناخته‌شده‌ی تولید فرش است. البته حقیقت این است که شرکت‌هایی که با افزودن پسوند و پیشوند به نام شرکت‌های شناخته‌شده‌ی تولید و فروش فرش اقدام به عرضه‌ی محصولات خود می‌کنند صادق‌تر از شرکت‌هایی عمل می‌کنند که فرش‌های تقلبی خود را دقیقاً با نام شرکت‌های شناخته‌شده عرضه می‌کنند. بسیاری از افراد با دیدن نام شرکت‌های معروف تولید فرش روی کالا، از اصل ‌بودن آن مطمئن می‌شوند و تنها به‌سبب نام، جای شکی برای تقلبی بودن محصول باقی نمی‌گذارند. از همین روی بهتر است تا هنگام خرید فرش ماشینی به برند و نام درج شده روی فرش اعتماد کامل نکنید و به‌دنبال شواهد قوی‌تری برای اصل بودن آن باشید.

کلی‌گویی یکی از روش‌های دیگر شرکت‌های سودجو برای فریب مشتریان و فروش فرش‌های تقلبی به جای فرش ماشینی اصل است. به‌عنوان مثال ممکن است شرکتی یک فرش خود را به نام فرش 700 شانه معرفی کرده و آن را با قیمت فرش‌های 700 شانه‌ی واقعی به‌فروش برساند. ذکر عبارت «فرش 700 شانه» بدون روشن کردن نوع دقیق آن به‌شکلی فریب مشتریان محسوب می‌شود چرا که برخی از شرکت‌های تولیدکننده‌ی فرش‌های ماشینی با ایجاد تغییراتی در دستگاه‌های بافت فرش‌های 500 شانه اقدام به تولید و بافت فرش‌های 700 شانه می‌کنند. تفاوت فرش‌های 700 شانه‌ای که با دستگاه‌های مخصوص بافت فرش‌های 700 شانه بافته می‌شوند با فرش‌های 700 شانه‌ای که با دستگاه‌های مخصوص بافت فرش‌های 500 شانه بافته شده‌اند در تراکم فرش است. تراکم فرش‌های 700 شانه واقعی نزدیک به 2550 است اما تراکم فرش‌های نوع دوم بسیار کمتر از این میزان است.

خوشبختانه تشخیص تراکم واقعی فرش ماشینی کار نسبتاً آسانی ست با یک محاسبه‌ی ساده می‌توان میزان تراکم واقعی فرش را به‌دست آورد. در ادامه به نحوه‌ی محاسبه‌ی تراکم واقعی فرش اشاره خواهیم کرد.

نحوه تشخیص فرش ماشینی اصل از فرش تقلبی

پس از آشنایی با روش‌های شرکت‌های عرضه‌کننده‌ی فرش‌های ماشینی تقلبی در جلب اعتماد خریداران و کسب سود بیشتر، اکنون بهتر می‌توانیم به نحوه تشخیص فرش ماشینی اصل از فرش تقلبی بپردازیم. نکات و روش‌هایی که در ادامه می‌آیند در ادامه‌ی مطلب به شما کمک ‌می‌کنند تا احتمال خرید یک فرش ماشینی تقلبی را بسیار کم کرده و آن را تقریباً به صفر برسانید.

1- هنگام خرید فرش ماشینی به تناسب قیمت فرش با کیفیت آن توجه کنید و فریب تخفیف‌های غیرواقعی را نخورید. درصورتی‌که هیچ تصوری از قیمت مناسب برای نمونه‌ی اصل فرش موردنظر خود ندارید، بهترین کار استعلام قیمت فرشی که قصد خرید آن را دارید از چند فروشگاه معتبر فروش فرش است.

2- برای خرید فرش ماشینی اصل هنگام انتخاب به شناسنامه‌ی فرش که عموماً پشت فرش چسبانده می‌شود دقت کنید. شناسنامه‌ی فرش شامل نام شرکت تولید‌کننده‌ی فرش، هولوگرام، لوگوی شرکت تولیدکننده‌ی فرش، نام و کد فرش، رنگ فرش، ابعاد فرش، تراکم فرش (که بیشتر با واحد گره در متر مربع نشان داده می‌شود)، تعداد شانه‌های فرش، جنس نخ و تار پود فرش، طول خاب فرش، علامت استاندارد ایران و سایر استانداردهایی که فرش دریافت کرده و برخی موارد جزئی دیگر است. اگرچه این احتمال وجود دارد که شرکت‌های سودجو از شناسنامه‌ی فرش‌های اصل برای فروش محصولات تقلبی خود استفاده کنند اما این احتمال در سال‌های اخیر با به‌کارگیری هولوگرام کمتر شده است. در بیشتر موارد شرکت‌های فروش فرش‌های ماشینی تقلبی یک پسوند یا پشوند را در کنار نام شرکت‌های شناخته‌شده‌ی تولید فرش قرار می‌دهند اما این پسوند یا پیشوند را در شناسنامه‌ی فرش با اندازه‌ای بسیار کوچک به‌شکلی چاپ می‌کنند که توجه بیننده را به خود جلب نکند و خریدار ناخواسته تنها نام شرکت اصلی را مورد توجه قرار دهد.

3- منظور از تراکم فرش تعداد گره در هر متر از طول فرش است. به‌عنوان مثال هنگامی که از یک فرش با تراکم 1000 سخن می‌گوییم منظور این است که تعداد گره‌ها در هر متر طول این فرش 1000 عدد است. از آن‌جا که شمارش تعداد گره‌ها در یک متر بدون ابزار تقریباً غیرممکن است برای تشخیص تراکم فرش تعداد گره‌های قسمتی از آن را می‌شماریم و با استفاده از آن تراکم واقعی فرش را محاسبه می‌کنیم. مثلاً 1 سانتی‌متر از طول فرش را انتخاب کرده و تعداد گره‌های آن را می‌شماریم، درصورتی‌که تعداد گره‌ها برابر با 10 عدد باشد فرش دارای 1000 شانه‌ی واقعی ست. تعداد گره‌های موجود در واحد طولی فرش‌هایی که با نخ دولا بافته شده‌اند دوبرابر فرش‌هایی ست که با نخ یک‌لا بافته شده‌اند.

همین شیوه‌ را می‌توان برای اندازه‌گیری تعداد شانه‌های واقعی فرش به‌کار برد. تنها کافی ست به جای شمارش تعداد گره‌ها در طول فرش، تعداد گره‌ها در عرض آن را بشمارید.

4- نخ‌هایی که برای بافت فرش ماشینی مورد استفاده قرار می‌گیرند، یعنی همان نخ خاب فرش، عموماً از جنس اکرولیک، پلی‌پروپیلن، پلی‌استر یا ترکیب اکرولیک و پلی‌پروپیلن هستند. از آن‌جا که فرش‌های بافته‌شده با استفاده از اکرولیک خالص بیشترین دوام و استحکام را دارند این امکان وجود دارد که فروشندگان فرش‌های ماشینی تقلبی جنس خاب فرش‌های خود را به‌دروغ اکرولیک معرفی کنند. برای تشخیص اکرولیک بودن نخ خاب می‌توانید به پرزدهی آن دقت کنید چرا که اکرولیک خالص پرز نمی‌دهد. اکرولیک خالص علاوه بر این برخلاف نخ‌های پلاستیکی بوی پلاستیک و نفت نمی‌دهد. فرش‌های بافته شده با اکرولیک نسبت به سایر فرش‌ها لطافت و درخشندگی بیشتری دارند و هنگام دست کشیدن روی آن‌ها اصطکاک بسیار کمی احساس می‌شود.

 

چند نمونه فرش ماشینی اصل

1- فرش کاشان 1000 شانه طرح افشان جدید

چند نمونه فرش ماشینی اصل

فرش کاشان طرح افشان جدید دارای 1000 شانه با تراکم 3000 واقعی است و با 10 رنگ واقعی بافته شده؛ تمامی مشخصات این محصول در شناسنامه‌ی آن درج شده‌اند.

خرید این محصول

 

2- فرش کاشان 1200 شانه طرح رزیتا سرمه‌ای

چند نمونه فرش ماشینی اصل

این محصول فرش کاشان دارای 1200 شانه و تراکم 3600 واقعی ست و با استفاده از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های بافت فرش ماشینی و با الیاف 100 درصد اکرولیک هیت ست شده بافته شده است.

خرید این محصول

 

3- فرش کاشان 500 شانه طرح کهکشان

این محصول فرش کاشان که به‌سبب نقشه‌ی بسیار زیبا و هنرمندانه‌ی خود طرف‌داران بسیاری دارد، 500 شانه با تراکم 1000 واقعی است و در سه رنگ گردویی، آبی و سرمه‌ای در اختیار خریداران محترم قرار گرفته است.

خرید این محصول

سخن آخر

با درنظر داشتن نکاتی که در این نوشته به آن‌ها اشاره شد می‌توانید یک فرش ماشینی اصل را انتخاب و خریداری کنید و راه را بر سوءاستفاده‌ی افراد سودجو ببندید. علاوه بر این یکی از بهترین راهکارها برای داشتن خریدی مطمئن، با قیمتی مناسب، ضمانت رسمی و امکان پرداخت وجه کالا در محل سفارش فرش مورد نظرتان از بازار فرش کوروش است. بازار فرش کوروش اصالت کالا و فروش آن به حداقل قیمت بازار فرش را ضمانت می‌کند و محصولات خود را با امکان بازگشت تا یک ماه پس از خرید در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.